Nas mora skrbeti dogajanje na kripto trgih?
Amerika je pod Trumpom v petek na zgodovinskem kripto srečanju sporočila, da bo BTC predstavljal del njenih strateških rezerv. Zaenkrat sicer še ne bodo kupovali, bodo v strateške rezerve preoblikovali zgolj ˝zasežene˝ BTC-je, a imajo namen kupovati v bodoče. S tem je prva razvita G7 država dala posebno mesto Bitcoinu, a ne le to. Veliko zveznih držav v Ameriki je že v procesu, da bodo lahko tudi same (ne zgolj država) investirale in držale dober del svojih rezerv v Bitcoinu in preostalih kripto valutah.
Tudi na področju regulacije so vidni premiki v smer, da se kripto trg končno priznava in se bo reguliral, saj dan za dnem beremo novice katere večje institucije, večinoma banke, bodo nudile dostop in vstop na kripto trg svojim komitentom. Upajmo, da bo seveda v naslednjem obdobju za kripto trge sledila tudi pozitivna regulacija ter ugodna davčna obravnava, kar bi omogočilo, da se na trgu končno ločijo dobri projekti od slabih in da postane trg bolj privlačen velikemu delu vlagateljev na svetu – trenutno je namreč po podatkih nekje zgolj 7 % svetovnega prebivalstva, ki investira, investiranih v kripto trgih.

Same pozitivne in dobre, lahko rečemo tudi ˝bullish˝ novice, a se trg kljub temu ne premakne, oziroma ravno obratno. BTC je od najave ZDA po vključitvi v strateške rezerve v samo 14-ih dneh nakazal najprej bikovski obrat – močan skok od 78.000 nazaj krepko nad 90.000, kjer smo bili ˝varni˝, a je od petka dalje ponovno izgubil močno podporo pri 90.000 dolarjih in zgolj v enem tednu nakazal povsem medvedjo sliko in začel s padanjem. Znotraj torej samo nekaj dni je bil obrat tako močan, da zdaj večina vlagateljev ne ve, kaj narediti.
Ali smo še v bikovskem trendu in bomo še doživeli skok in vrhove ali pa smo že začeli medvedji trend in kripto nekaj časa sploh ne bo več rasel?
Zakaj sploh trenutno nihajo trgi oziroma padajo vrednosti kot tudi kripto valut?
Seveda kripto valute trenutno niso edini naložbeni razred, ki doživlja pretrese. Tudi delniški trgi so pod izjemnimi pritiski in večji del delnic ter ETF skladov je utrpel močne padce v začetku leta 2025. Samo za primer, delnica Tesle je letos izgubila že več kot 50 odstotkov svoje vrednosti. Padci, ki so za moje pojme zdravi, glede na to, kako pregreti so bili trgi in kakšne dobre donose nam je omogočilo leto 2024.
A vsekakor je dejstvo, imajo kripto valute v zadnjih dobrih dveh letih – od dna BTC-ja jeseni 2022 – vsekakor najbolj naporen in psihološko težji bikovski cikel rasti od delniških trgov. Trenutni rastoči trend Bitcoina (ki ga še vedno merimo v 4-letnih ciklih od enega do drugega halvinga) je tako zelo naporen predvsem zaradi več faktorjev:
- Institucije na trgu – če je bil prihod institucij sprva pozitiven, ker se je trg odprl veliko večjemu kapitalu, pa obnašanje institucij ni enako, kot je obnašanje povprečnih vlagateljev. Trgu kripto valut že dobro leto dominirajo izključno institucije, predvsem preko ETF skladov, ki vemo, da želijo vedno dominirati na trgu in z vmesnimi padci ter manipulacijami doseči, da manjši igralci ˝pristanejo˝ na kratkoročne izgube in zapuščajo trg ob močnih padcih. Institucije so na trgih samo z namenom, da dominirajo in pri tem ne izbirajo sredstev manipulacije in kratkoročnih prodajnih pritiskov, ki uničijo ˝psiho˝ povprečnega vlagatelja, da proda in zapusti trg.
- Pomanjkanje retail vlagateljev – podatki kažejo, da povprečni vlagatelji zaradi večjih nihanj in predvsem slabe rasti alt kovancev v zadnjem letu dni ne vlagajo na trg toliko, kolikor bi bilo potrebno za rast tečajev. Večina povprečnih vlagateljev je tudi v zadnjem času bolj konzervativno usmerjena, raje bežijo v varne investicije (primer zlato), ker so razmere na trgih neugodne, na trgih vlada velika negotovost in je prisotnega ogromno strahu. Dodatno potrošnike po svetu ˝nadleguje˝ visoka inflacija in dodatno privarčevani denar niso pripravljeni kar prepustiti ˝špekulativnim˝ trgom.

- Geopolitične napetosti – ZDA so s Trumpom trenutno vodilne pri ˝tresenju˝ trgov. Gre za državo, ki kot vemo, ima še vedno daleč največji vpliv na gibanje svetovnih trgov in ˝carine gor, carine dol˝ so na trgih, poleg ostalih dejavnikov, povzročile prihod strahu in beg kapitala, ki išče varno zatočišče v varnejših investicijah. Tako zelo veliko dodatnih geopolitičnih tveganj, ki trenutno obstajajo na trgih, nismo imeli še nikoli, kar sovpada z menjavo svetovnega reda, kjer se tako velika trenja (Evropa, Amerika, Kitajska, Rusija,itn…) logično poznajo tudi pri oblikovanju cen na finančnih in kripto trgih – vsaj kratkoročno, seveda.
- Dodatne manipulacije na trgu – kot da že sama negotovost ne vpliva na padce cen pa svoje v trenutnem okolju prispevajo še različne kripto borze. Kot je lepo razvidno iz on-chain podatkov borze ob nastopu strahu dodatno potiskajo trg nižje ob zelo nizkem volumnu, ki je trenutno na trgih. S tem umetno povzročijo še globlje padce, sploh alt kovancev in likvidirajo špekulativne trgovalce na futures kripto trgih. Ob likvidacijah nato ta kapital ostane borzam, ki pa po nižjih cenah kupujejo večje količine kriptovalut nazaj v svoj portfelj. To početje je odkrito, ga lahko preverite sami na on-chain podatkih in bo verjetno mogoče zgolj še do regulacije trgov.
- Čakanje na alt sezono – v vseh dosedanjih ciklih rasti cen Bitcoina in ostalih kriptovalut smo vedno do sedaj leto dni za halving letom – torej letos, v letu 2025 – v prvem in drugem kvartalu tega leta – torej obdobje, kjer smo trenutno – dobili najprej vzpon BTC-ja, potem posledično še ETH-ja in ostalih manjših projektov. Močna alt sezona je načeloma tudi pokazala na približevanje zaključku cikla rasti cen kripto valut in je vedno služila tudi kot dober ˝indikator˝, da se morajo ob tej rasti pobirati dobički. Ethereum in ostali alt kovanci pa v tem ciklu res močno zaostajajo (kar ne pomeni, da alt sezone ne bo) in so imeli vmesni ˝preblisk rasti˝ zgolj od jeseni 2023 do marca 2024 – od takrat do danes pa še vedno čakamo njihovo rast. Za zagon alt sezone mora najprej dobro delati BTC, ob čemer mora nato še popustiti tudi Bitcoin dominanca.
- On-chain signali za dosego vrha – sam spremljam preko 30 različnih indikatorjev in signalov – tako tehničnih kot on-chain – ki so do sedaj vedno pomagali napovedati ciklični vrh pri Bitcoinu in preostalih kripto valutah. S temi indikatorji smo lahko do sedaj uspešno realizirali dobičke pravočasno (to ne pomeni, da smo prodajali na vrhu, blizu ali na poti do vrha pa vedno) in umakniti sredstva na varno. V trenutni rasti cene Bitcoina od jeseni 2022 do danes trenutno ni zasvetil še niti en signal. Pravilno ste prebrali. Niti eden. Je torej mogoče, da dobimo od tu dalje ˝bear market˝ in so odpovedali prav vsi signali, ki so delovali do sedaj? Možno, seveda, a menim, da je ta možnost zelo majhna.
Poleg naštetih dejavnikov pa trenutno delniški in kripto trgi kratkoročno trpijo zaradi velikega tveganja borznega zloma oziroma ˝crash-a˝ tudi in predvsem zaradi ekonomskega ter monetarnega stanja. Na to smo že tudi opozorili v naših zadnjih rednih mesečnih javljanjih, s čimer smo poudarili, da obstaja možnost večjih pretresov na trgih v letu 2025.

Trenutna monetarna in ekonomska slika kažeta resne znake prihoda večje krize, ki se bo, kot je v navadi gasila in reševala verjetno z dodatnim tiskanjem denarja ter bolj ohlapno monetarno politiko ter nižjimi obrestnimi merami, kot jih imamo danes. Takšne reakcije ob pojavu ˝kriz˝ so do sedaj vedno dinamične in špekulativne naložbene razrede poslale višje, ˝krizni časi vmes˝ pa so predstavljali daleč najboljše nakupne priložnosti.
Bo tudi tokrat tako? Poglejmo najprej enega najbolj zanesljivih kazalnikov za nastop večje finančne krize.
Kaj nam trenutno sporoča Repo trg v Ameriki?
Repo trg (to je trg začasnih odkupno-prodajnih pogodb za zdravje finančnega sistema v Ameriki) je pred nekaj tedni poslal eno izmed ključnih opozoril, ki nakazujejo na to, da se finančnim trgom približuje večja sprememba. Repo trg je ključen za likvidnost celotnega finančnega sistema, saj omogoča bankam in finančnim institucijam dostop do kratkoročnega financiranja. Ko so se v preteklosti na tem trgu pojavile težave, je to pogosto eden izmed zgodnjih signalov za večje finančne težave.
Kaj se trenutno dogaja na repo trgu v Ameriki? V zadnjih tednih se je likvidnost na tem trgu zares občutno zmanjšala, kar preprosto povedano pomeni, da banke in hedge skladi težje pridobivajo kratkoročna sredstva, kar bi utegnilo sprožiti domino efekt na širši finančni sistem. Upad likvidnosti se odvija predvsem zaradi potez FED-a (Ameriške centralne banke), ki že nekaj časa zmanjšuje svojo bilanco stanja, kar pomeni, da centralna banka ˝srka˝ denar iz sistema. V takšnem okolju je upad likvidnosti lahko sprožilec večjih sistemskih težav.

Zakaj je to pomemben signal? Repo trg je v preteklosti že večkrat opozoril na resne sistemske težave, ki so jim nato sledila obdobja krize, dva primera:
- Finančna kriza 2008. Takrat se je repo trg sicer močno zamajal že eno leto prej, torej 2007, ko so hedge skladi in investicijske banke izgubili dostop do kratkoročnega financiranja; ko je usahnila likvidnost, je udarila kriza. Investicijski banki Lehman Brothers in Bear Sterns sta jeseni 2008 bankrotirali prav zaradi pomanjkanja likvidnosti na repo trgu. Kot vemo, so takrat potonili delniški trgi in potrebovali nekaj let za okrevanje, izvrstna investicija v tistih časih je bilo predvsem fizično zlato.
- Repo kriza 2019. Nekaj mesecev pred Korona krizo v marcu 2020 so septembra 2019 obrestne mere čez noč poskočile iz 2 % na skoraj 10 %, kar je bil znak, da je likvidnost na repo trgu izginila. FED je potreboval razlog, da lahko v sistem vbrizga več sto milijard dolarjev, da bi stabiliziral trg. Kot vemo, je injekcija s strani FED-a prišla v marcu in aprilu, ko je bila v začetku leta razglašena pandemija Covid-19.
Kaj trenutna situacija na repo trgu pomeni za leto 2025?
Dogajanje na repo trgu je, kot lahko vidimo iz zgodovine, zelo pomemben faktor, ki vpliva na zdravje ali težave v finančnem sistemu. Glede na trenutno situacijo lahko predvidimo, da če se bo ˝suša likvidnosti˝ nadaljevala še naprej, bodo banke in hedge skladi prisiljeni prodajati svoje investicije ter premoženje, kar lahko povzroči padec cen delnic, obveznic in drugih sredstev.
V takšnem primeru je zdaj luč uprta v FED, ki bo moral zagotovo ponovno intervenirati na trgu, kar bi lahko posledično oslabilo dolar in povečalo inflacijske pritiske, ki se sicer po znižanju obrestnih mer v lanskem letu, že kažejo v različnih indikatorjih.
In zdaj k resnemu opozorilu. Če likvidnost na repo trgu še nekaj časa ostane nizka, bodo vplivi na finančne trge lahko zelo veliki. Delniški trgi, ki so lepo pregreti, bi lahko doživeli močan popravek zaradi prisilne razprodaje sredstev. Nadalje gre vpliv naprej na banke, ki postanejo manj pripravljene posojati denar, kar lahko vodi naprej v kreditni krč. Tukaj bodo potem morale vskočiti ˝s pomočjo˝ centralne banke in z novo likvidnostjo povišale inflacijo ter oslabile že tako slabo zaupanje v trenutni monetarni sistem.

Če se situacija v bližnji prihodnosti ne bo izboljšala, bi to lahko pomenilo enega ključnih sprožilcev za novo finančno krizo. Ker je repo trg res vitalen in ključen pokazatelj zdravja, je trenutna likvidnostna ˝suša˝ na tem trgu zares skrb zbujajoč znak.
Vlagatelji bodo v takšnem predvidenem, recimo temu črnemu scenariju, zagotovo za svoje investicije iskali varno zatočišče. Mislim, da nam trenutno stanje na trgu že precej jasno sporoča tudi zlato. Fizično zlato, ki je lakmusov papir za zdravje finančnega sistema, je namreč na novih najvišjih vrednostih. Kaj nam sporoča trenutna cena zlata? Da kapital že beži in se boji negotovosti ter potencialnih dodatnih geopolitičnih napetosti in monetarnega ˝zloma˝. In zato ga trdno držimo v vseh svojih optimalno razpršenih portfeljih.
Ključno vprašanje v trenutni trži situaciji – ali Trump mogoče načrtno in manipulativno slabi ekonomijo ter ustvarja padce vrednosti na finančnih trgih?
Neverjetno, ampak kot kaže, da. Najprej po vrsti. Trump je po svoji izvolitvi jasno povedal, da želi Ameriko narediti spet veliko in da bo to izpeljal, potrebuje zelo stimulativno ter močno ekonomsko okolje in ohlapno monetarno politiko – beri, več bolj poceni denarja, torej nižanje obrestnih mer in dodajanje likvidnosti v sistem – tako imenovani ˝quantitaive easing˝ – QE.
Ameriko v naslednjih 6-ih mesecih čaka odplačilo enormno velikega dolga. Če ga ne odplačajo, ga bodo morali refinanciati in to seveda po višjih obrestnih merah. To je prvi dejavnik. Drugi, še pomembnejši, je pregretost trgov trenutno – sploh delniških – pri katerih bi bilo bolje videti vmesno zdravo, kratkoročno korekcijo, za kasnejše nadaljevanje rasti.
Oboje skupaj bi se lahko izpeljalo na način, da se načrtno ustvari ˝crash˝ na trgih – takrat kapital namreč beži iz delnic v obveznice, kar povzroči padec donosnosti obveznic ter lažje in bolj cenovno ugodno refinanciranje dolga. A ne le to, ko trgi padejo v strah in negotovost ter padce se vedno oglasi tudi FED (Ameriška centralna banka), ki po navadi zniža obrestne mere, pomaga trgu z novo likvidnostjo in zažene nov, rastoči borzni cikel rasti na finančnih in posledično tudi kripto trgih.
Torej, lahko pričakujemo kratkoročno bolečino za dolgoročnejšo močno rast – kot vse kaže, je to trenutno ključna igra, ki jo igra trenutna ameriška administracija in zaenkrat jim to dobro uspeva.
Se bo res zgodilo nekaj večjega letos in kako bo to vplivalo na moje premoženje?
Kot lahko torej vidimo, leto 2025 zares prinaša številne izzive, ki potencialno lahko vodijo v novo finančno krizo. Geopolitične napetosti, inflacija in nihanja na trgih ustvarjajo trenutno zelo nestanovitno okolje. Centralne banke sicer poskušajo stabilizirati gospodarstvo z nižanjem obrestnih mer, vendar je tveganje stagflacije še vedno prisotno. Ali bomo torej letos res dobili pretres na trgih? Zaenkrat vse kaže na to. A jaz se tega ne bi ustrašil. Zakaj? Poglejmo potencialni opciji razvoja dogodkov v letošnjem letu.
Lahko, da bodo trgi pred kakšnim pojavom res večjega ˝crasha˝ – ne le korekcije, ki je trenutno z nami, šli še v en močan porast – tako imenovani ˝blow off top˝. Na to bi potencialno lahko nakazovalo trenutno gibanje Ameriškega dolarja, ki vztrajno pada v zadnjih dneh, ter na drugi strani vnovično krepitev M2 indikator-ja, ki kaže na to, da se likvidnost v sistemu ponovno povečuje.
To dvoje skupaj bi lahko bil dober potencialni recept, da večina tveganih in bolj špekulativnih naložb še poraste, preden res pride do ˝oreng˝ streznitve na trgih. Torej rečeno bolj preprosto – obstaja opcija številka 1, pri kateri bomo pred ˝crashom˝ na trgih doživeli vzpon tečajev in lahko ustrezno pobrali del dobičkov. Obstaja pa tudi opcija številka 2, kjer se je padec že začel, pred nami je težje obdobje na trgih, ga bomo morali presedeti in zdržati ter s potencialnimi prostimi sredstvi izkoristiti priložnosti, ki jih bodo ponudili trgi.
Kako se pripraviti in ustrezno reagirati na trenutno situacijo na finančnih trgih?
Zlato zagotovo ostaja ena izmed najboljših varnih naložb v tem obdobju. Vsak portfelj ga mora vsebovati, vprašanje samo, kakšen naj bo delež. Delniški in kripto trgi so trenutno pod močnimi pritiski, vendar verjamem, da bodo vlagatelji tukaj iskali priložnosti, če jih bo trg ponudil. Kar pomeni, da ne bomo šli v ravni liniji navzdol, ampak bodo tudi vmesna obdobja rasti in konsolidacije tečajev.
Vsekakor pa je najpomembnejše trenutno krepiti denarno pozicijo, na kar sem opozarjal pri sestankih 1 na 1 ali z nasveti v zadnjih mesečnih javljanjih na Finančnem portalu. Denarna pozicija nam bo omogočila, da bomo lahko dokupovali kvalitetne naložbene razrede po bolj ugodnih cenah, podobno, kot smo odigrali Korona krizo leta 2020 in podobno, kot smo celotno leto 2023, kjer so padali vsi trgi, izkoristili za akumulacijo in investiranje, ko so bila sredstva in naložbe poceni.
Torej, v dosedanjih 23 letih investiranja in svetovalne dejavnosti sem se (predvsem iz lastnih izkušenj in izkušenj bolj uspešnih investitorjev) naučil, da ekstremna čustva, kot so pohlep in predvsem strah ne smejo voditi mojih naložbenih odločitev. Da je lahko tudi mene strah ali da sem pohlepen, je povsem normalno, saj sem človek. A odločitev, torej nakupov in prodaj ne delam iz vzgiba teh dveh čustev, ampak se skušam odločiti čim bolj racionalno.

Spomnim se tako še zelo dobro dogajanja v letih 2007-2008 ter predvsem marca 2020 ter potem v letu 2023. V 2020 in 2023 sem zase sprejel strategijo, da obdržim kvalitetne naložbene razrede – delnice in kripto – ki so trpeli zaradi splošne situacije na trgu in sem bil s prenekaterim nakupom celo v minusu – ter dodam v svoj portfelj prosta sredstva in z dodatnimi nakupi znižam povprečne cene in držim do rasti v prihodnosti. In v obeh primerih – čakam le še določene alt kovance, kaj pa drugega – se je omenjena strategija do danes izkazala za zelo pravilno in donosno za večji del naložbenih razredov.
A ne le pravilna – opažam pri sebi in klientih, ki so izvajali enako strategijo, da smo vmes dosegali tudi nadpovprečne donose kljub močnim nihljajem vrednosti vmes. Zakaj je temu tako? Spomniti se moramo, kot investitorji, da se dobiček dela vedno v nakupni ceni. Nižja, kot je, večji je lahko potencialni dobiček. In seveda, moramo imeti čas, da se trend rasti odvije nazaj, kar se ne zgodi čez noč.
Seveda pa je k temu treba omeniti, da če tudi vaš portfelj vsebuje dober del plemenitih kovin, predvsem zlata, bo vaš portfelj ob pretresih in negotovosti na trgih primerno zaščiten in boste zelo dobro balansirali ob kratkoročnih izgubah in nihanjih na drugih trgih.
Kaj torej trenutno storiti in kako reagirati na trgu glede na padce?
Zato tudi v tej situaciji zase sprejemam naslednje odločitve, ki so vezane na to, da sem bolj dinamičen vlagatelj, da imam dovolj časa, nekaj prostih sredstev, moj portfelj pa je primerno razpršen med zlato, delniške trge in kriptovalute ter nepremičnine. In seveda, lahko si kratkoročno privoščim več tveganja.
Sam v tem trenutku ne bom nič prodajal. Manjši del BTC-ja sem realiziral pri ceni 107.000 USD, na kar sem opozoril tudi v Discordovi skupini in preko javljanj v živo, s preostalim večjim deležem kriptovalut pa striženje dobičkov šele pride, a morajo najprej tečaji ˝oreng˝ okrevati, sploh pri nekaterih alt kovancih. Delež zlata in srebra ostajata v portfelju.
Na delniške trge sem investiran preko delnic in ETF skladov, kjer trenutno, glede na primerno razpršitev, ne bom delal nobenih potez. Krepim pa denarno pozicijo – nekaj malega te sem že dodal pred mesecem v izbrane alt kovance (podrobneje zapisal v Discord obvestilu), ostali denar pa bom investiral sproti, ko se pojavijo res dobre priložnosti na trgih.

Če bi res kazalo, da gremo v močan medvedji trend na področju kriptovalut, bomo vmes skoraj zagotovo dobili še kakšen močan odskok v plus. Samo v tem primeru bom potencialno iz kripto trgov umaknil med 20-40 % investiranih sredstev (tudi če se določen del proda z izgubo), da si povečam denarno moč za nakupe, ko bodo vrednosti nižje. A tega ne bom naredil ta trenutek, dokler se ne izkaže točno, kakšna bo smer trga v nekaj naslednjih tednih.
Leto 2025 tako, kot vse kaže in je bilo kar pričakovano, prinaša številne izzive za nas vlagatelje, ampak ali je kriza zares slaba, če do nje pride? Sam menim, da nikakor. V kolikor bo vaš portfelj letos primerno sestavljen iz ključnih naložbenih razredov za ˝varno˝ premostitev krize in boste imeli na strani denar za vložke, ko pride do pocenitev na trgih, bo to za vas leto priložnosti. Saj veste, da moramo biti prestrašeni, ko so ostali pohlepni in da moramo biti pohlepni, ko so vsi ostali prestrašeni.
Je pa res da zadnji zapisani stavek od nas zahteva potrpežljivost in disciplino, ki sta dve ključni veščini najbolj uspešnih investitorjev, a žal premalokrat zastopani vrednoti pri večjemu delu nepoučenih vlagateljev. Verjamem, da vi niste med njimi!
Matjaž Štamulak, neodvisni finančni svetovalec, profesionalni investitor in predavatelj