Zelo donosno leto 2024
Leto 2024 je bilo za mnoge naložbene razrede, vključno z delnicami, zlatom in kripto valutami, izjemno ugodno in izjemno donosno. Glavni razlogi za dobičkonosno leto 2024 se skrivajo v kombinaciji makroekonomskih dejavnikov, sprememb v politiki centralnih bank ter razpoloženja vlagateljev.
Vseeno je bilo precej nenavadno spremljati, da se je povečevala vrednost toliko različnim naložbenim razredom, torej da so skupaj z delnicami rasle tudi cene plemenitih kovin in kripto valut. Če si ogledamo posamezne sektorje, lahko ugotovimo, da so bili vplivi zelo ugodni, kar je privabljalo vlagatelje v različne sektorje.
Kljub trajajočim geopolitičnim konfliktom in vojnim razmeram je v drugi polovici leta prišlo do precejšnje stabilizacije, kar je spodbudilo vlagatelje, da so začeli ponovno vstopati na trge tveganih naložb. V letu, ki se počasi poslavlja, je torej združilo zmanjševanje makroekonomske negotovosti in optimistične tržne razmere, ki so spodbudile vlagatelje k iskanju tako varnih kot tveganih naložb.
Ključni razlogi za rast delniških trgov
Ključen razlog za rast delniških trgov je bila zagotovo v zmanjševanju in umirjanju inflacije. Le ta se je v večini razvitih držav postopoma umirjala (vsaj statistična inflacija), kar je zmanjšalo pritisk na stroške podjetij in izboljšalo njihovo dobičkonosnost. To je še posebej spodbudilo rast tehnoloških in potrošniških delnic.
Kljub nekoliko nižji globalni rasti, kot v preteklih letih (globalna rast je bila izmerjena na 2,7 odstotka), so številni kazalniki, kot je stopnja zaposlenosti v ZDA in stabilna potrošnja, kazali na odpornejše gospodarstvo, kot so analitiki sprva pričakovali.
Centralne banke, kot so FED in ECB, so v letošnjem letu pričele zniževati ključne obrestne mere, s čimer so nakazale veliko bolj sproščeno in ohlapno monetarno politiko. To je vlagateljem vlilo dodaten optimizem, saj znižanje obrestnih mer običajno poveča privlačnost delnic oziroma bolj dinamičnih naložb v primerjavi z obveznicami.
Delniški trgi so bili sicer v letošnjem letu zelo raznoliki glede na regijo. Ameriške delnice so zabeležile pozitivno rast, zlasti tehnološki sektor, zahvaljujoč optimističnim pričakovanjem o dobičkih podjetij in bolj umirjenemu ekonomskemu okolju. Nasprotno so trgi v razvoju (npr. Kitajska) utrpeli upad zaradi dvomov v gospodarske reforme in podporne ukrepe, je pa izjemno pozitivno presenetil Indijski delniški trg in prav tako ekonomska moč te velike države.
Pričakuje se, da bodo delnice v 2025 še naprej pritegnile vlagatelje, zlasti v sektorjih, kot so informacijska tehnologija in trajnostne naložbe, čeprav je mogoče pričakovati višjo volatilnost zaradi globalnih političnih dogodkov. Prav tako ne gre spregledati, da so nekateri delniški trgi že tako močno razgreti, da nas kakšna korekcija zaradi nepričakovanih dogodkov v geopolitičnem prostoru ne bi smela presenetiti.
Zlato doseglo zgodovinsko najvišje cene
Zlato ima za seboj rekordno leto, saj je doseglo preko 30 odstotni letni donos. Plemenita kovina je postala privlačna predvsem zaradi negotovosti na svetovnih trgih, kot so nadaljevanje vojne v Ukrajini, zaostrovanje razmer na bližnjem Vzhodu ter napetosti med Kitajsko in ZDA. V takšnih razmerah vlagatelji pogosto iščejo stabilne naložbe, kar je pripeljalo do rekordnega povpraševanja.
Po rasti v prvi polovici leta je ameriški dolar proti koncu leta začel izgubljati vrednost, kar je zlatu, ki je denominirano v USD, dodatno povečalo privlačnost za mednarodne vlagatelje. Prav tako pa so cene v nebo gnale centralne banke, ki so povzročile povečano povpraševanje. Zlasti centralne banke razvijajočih se držav so povečale nakupe zlata kot zaščito pred valutnimi tveganji, kar je dodatno dvignilo cene.
Analitiki menijo, da bo zlato ostalo privlačna naložba tudi v letu 2025, saj negotovost na trgih še ni povsem odpravljena, centralne banke pa še vedno kopičijo zlate rezerve za zaščito pred inflacijo in valutnimi tveganji. Prav tako možnosti povečevanja geopolitičnih negotovosti dajejo pozitivne izglede za ceno zlata, prav tako tudi srebra, ki zaenkrat po rasti v ciklu rasti cen plemenitih kovin za zlatom še zaostaja.
Bitcoin in leto halvinga
V letošnjem letu se je ponovil 4 letni cikel, ko Bitcoin doživi svoj halving, kar pomeni, da se ponudba Bitcoina razpolovi. Drugače rečeno, halving na vsake 4 leta pomeni tudi zmanjšanje nagrad za rudarjenje, s čimer postane ponudba Bitcoina še bolj omejena, kar potem pripelje do vzorca močne rasti. Glede na pretekle štiri letne cikle, načeloma Bitcoin in kripto valute nato v jeseni istega leta in v prvem in drugem kvartalu naslednjega leta po halvingu naredijo največji del rasti.
Sprejetje regulacije MiCA v EU in pričakovana odobritev ETF-jev na Bitcoin v ZDA sta v letošnjem letu močno povečala zaupanje institucionalnih vlagateljev in okrepila povpraševanje po kripto valutah, s čimer se je Bitcoin v sredini novembra močno približal tudi magični meji 100.000 USD za 1 Bitcoin.
Za rast cen Bitcoina in ostalih kripto valut pa so seveda ˝krive˝ tudi Ameriške volitve, saj si kripto navdušenci z zmago Donalda Trumpa obetajo velike pozitivne premike pri usmeritvi Ameriške politike, tudi s potencialno vključitvijo Bitcoina v strateške rezerve Ameriške vlade. V kolikor bi se ta špekulacija izkazala za realno, lahko pričakujemo porast cen Bitcoina tudi čez magično mejo, a bo potrebno biti vseeno precej previden v prvi polovici prihodnjega leta, da se bodo kripto dobički tudi pravočasno realizirali.
Za 2025 se pričakuje nadaljevanje trenda rasti cen kripto valut, a z večjo regulacijo, ki bo povečala zaupanje institucionalnih vlagateljev. Kljub temu pa ostajajo tveganja, povezana z volatilnostjo in možnimi regulativnimi omejitvami ter predvsem prevelikim pohlepom, ki bo sprožen pri povprečnih, nepoučenih vlagateljih.
Kaj lahko pričakujemo v letu 2025?
Kot kažejo zaenkrat podatki, bo globalna rast tudi v prihodnjem letu ostala umirjena, inflacija pa bo postopno padala ob nadaljnjem zniževanju obrestnih mer s strani centralnih bank – vsaj v prvi polovici leta je takšen izgled zelo realen. Gospodarska negotovost v razvitih ekonomijah bo nižja, a trgi v razvoju bodo še vedno občutili posledice političnih in gospodarskih sprememb.
Ne smemo iz pogleda v prihodnje leto izključiti geopolitičnih zaostrovanj na vseh nivojih – ne le vojna žarišča, tudi odnosi med ZDA in Kitajsko bodo izjemno pomembno vplivali na razpoloženje finančnih trgov. Prav tako je ključno, da se zavedamo porasta moči Kitajske in novih pridruženih članic v BRICS območju, kjer bodo kmalu zahteve po večji besedi v svetovnem monetarne okolju postale vse glasnejše.
Leto 2025 bo tako kljub izboljšani stabilnosti še vedno ponujalo priložnosti in tveganja, zato bo ključna premišljena in dobro razpršena strategija vlaganja. Sam osebno verjamem, da bo razporeditev med plemenite kovine, nepremičnine ter delniški sektor zelo pomembna, potrebno pa bo vsekakor razmišljati, da se pravočasno v prihodnjem letu realizirajo kripto dobički in da se izvede ˝de-risk˝ strategija v portfelju posameznikov.
Matjaž Štamulak, neodvisni finančni svetovalec, profesionalni investitor in predavatelj, www.cresus.si